Kwestia bramek obrotowych, a przepustowość przejścia.
Popularne urządzenia, jakimi są bramki obrotowe, to dobry sposób na sterowanie dużą ilością pieszych osób, które przechodzą w określone miejsce. Służą do weryfikacji i kontroli osób, które przez nie przechodzą i skutecznie uniemożliwiają wejście osób niepożądanych. Zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej i wyróżniamy różne typy ze względu na wysokość urządzenia. Jednak nie można przecenić wpływu bramek obrotowych na przepustowość określonego przejścia, który jest bardzo duży. Czym się charakteryzuje? Odpowiadamy.
O czym warto pamiętać?
O poprawną przepustowość przejścia należy zadbać już w czasie przygotowywania projektu budowlanego. Aby określić planowaną przepustowość przejścia na dany obiekt wykorzystuje się dane statystyczne oraz wskaźniki, na które mają wpływ różne czynniki. Przykładowo w obiektach użyteczności publicznej przepustowość wynosi od 300 do 500 osób na godzinę.
Jakie czynniki wpływają na przepustowość przejścia dla osób pieszych?
Na przepustowość wpływa wiele czynników. Niektóre z nich są dosyć nieoczywiste, jednak po bliższej analizie, faktycznie mają duży wpływ. Jest to między innymi nadzór w osobie fizycznej, która aktywnie uczestniczy w organizacji przejścia oraz sprawny technicznie system, który weryfikuje uprawnienia wchodzących osób. Bardzo istotne jest również poinformowanie wchodzących o sposobie użytkowania bramek, w prosty i czytelny sposób (na przykład wykorzystując uniwersalne piktogramy). Warto także zaznaczyć, że duży wpływ na przepustowość ma fakt, że użytkownicy mają doświadczenie w stosowaniu systemu (co dotyczy pracowników, którzy od dłuższego czasu korzystają z bramki w zakładzie pracy). Nie można także zapomnieć o dużym wpływie warunków atmosferycznych, jeśli bramki obrotowe znajdują się na zewnątrz.